Vai privātmājā ir vajadzīgs pagrabs?

Vajag vai nevajag? Šis jautājums nodarbina daudzus cilvēkus, kas gatavojas sākt privātmājas būvniecību. Šajā rakstā mēs centīsimies noskaidrot, kādos gadījumos pagraba izbūve ir nepieciešama, bet kādos tā ir tikai lieka laika un naudas izšķiešana.

Teritorijas labiekārtošana

 

Ar ko sākt?

Lemjot par pagraba izbūvi, vispirms ir rūpīgi jāizanalizē tā izmaksu un lietderīguma attiecība. Tāpat pirms pagraba būvniecības jāveic gruntsgabala ģeoloģiskā izpēte – grunts sastāva analīze, kā arī jānoskaidro gruntsūdeņu līmenis un applūšanas prognoze (pavasarī un rudenī), grunts filtrācijas īpašības utt. Gruntsūdeņu līmenis var ievērojami sarežģīt pagraba izbūvi. Augstu gruntsūdeņu gadījumā būs nepieciešama papildu hidroizolācija, siltumizolācija un sienu stiprināšana, lai tās spētu izturēt slodzi. Tas savukārt var sadārdzināt jūsu mājas būvniecības izmaksas pat par 25%.

Kādos gadījumos un kāpēc pagrabs ir nepieciešams?

Pagrabi ir lieliski piemēroti mājām, kas atrodas uz nelieliem gruntsgabaliem, kur ierobežotas platības dēļ nav iespējams izvietot citas celtnes. Ja mājas projektā nav paredzētas tehniskās telpas, tās var ierīkot pagrabā, ievietojot tajā apkures katlu, ūdens filtrus un citas iekārtas. Ja nolemjat pagrabā uzglabāt pārtikas krājumus, tad jums jārēķinās ar to, ka pagrabā nedrīkst ierīkot apkuri, lai produkti uzglabātos un nebojātos, bet tas savukārt var negatīvi ietekmēt mājas pamatus. Vēl viens variants ir pagraba un garāžas apvienošana. Jūs iegūsiet telpu, kurā atradīsies jūsu automašīna un visi nepieciešamie materiāli un instrumenti automašīnas remontam.

Kādas ir alternatīvas?

Lieliska pagraba alternatīva ir cokola stāvs. Cokola stāvs ir ēkas apakšējais stāvs, kura grīdas atzīme ir zemāk par grunts līmeni, bet ne zemāk par 1/2 stāva augstuma (ja padziļinājums pārsniedz pusstāva augstumu, tad tas jau ir uzskatāms par pagrabu). Cokola stāvs mājas arhitektūrai piešķir individualitāti un paver iespēju paplašināt mājas lietderīgo platību. Turklāt cokola stāvs lieliski iederas apbūves gabalos, kas atrodas paugurainos apvidos. Cokola stāvā jūs varat iekārtot gan tehniskās telpas, gan biljarda zāli vai mājas kinozāli.

Mūsu ieteikumi

Viena no pagraba alternatīvām ir arī mansarda stāvs. Tas palīdzēs jums ietaupīt uz celtniecības izmaksu rēķina, turklāt jūs iegūsiet papildu dzīvojamo platību vai lieliskas palīgtelpas citām vajadzībām.