Mājas novietojums un debespuses

Mājas novietojums gruntsgabalā ir viens no svarīgākajiem aspektiem, kas jāņem vērā pirms mājas būvniecības sākšanas. Lai saules enerģija tiktu izmantota pēc iespējas racionālāk, māja ir jānovieto pareizi, ņemot vērā debespuses.

Latvijas arhitekti


Dienvidu puse

Mājas dienvidu pusē ir jāierīko pēc iespējas vairāk logu. Tādā veidā mājā maksimāli ilgi būs dabīgais dienas apgaismojums un tiks arī efektīvi izmantots saules siltums. Dienvidu puse visvairāk ir piemērota telpām, kurās saules gaismu un siltumu var izmantota visas dienas garumā, proti, viesistabā, spēļu istabā vai ēdamistabā. Guļamistabas jāizvieto tā, lai tajās iespīdētu rīta saule, proti, guļamistabām vispiemērotākā ir dienvidaustrumu puse.

Ziemeļu puse

Ziemeļu pusei ir raksturīgs neliels saules daudzums, vienmērīgs apgaismojums visas dienas garumā un aukstie ziemeļu vēji. Visbiežāk ziemeļu pusē ierīko virtuvi, kura, pateicoties ēdiena gatavošanai, ir viena no siltākajām mājas vietām. Ziemeļu pusēs ierīko arī palīgtelpas, garāžu un katlu telpu.

Rietumu puse

Rietumu puse ir visvairāk pakļauta vēju un nokrišņu iedarbībai. Lai pasargātu māju, šajā pusē iesaka iestādīt kokus. Rietumu pusē telpas izgaismo vakara saule, tāpēc tās ir lieliski der bērnu istabu ierīkošanai (šeit bērns varēs ilgāk mācīties dabīgajā apgaismojumā).

Austrumu puse

Austrumu puses telpas apgaismo rīta saule, tāpēc tā ir piemērota guļamistabu, kā arī brokastvietu vai kabineta ierīkošanai, ja strādājat dienā. Austrumu pusē lieliski iederas zālājs un nelieli krūmi, kas netraucēs rīta saules stariem iespīdēt jūsu mājoklī.
Austrumu pusē var izbūvēt arī atvērta tipa terasi, jo karstas dienas pēcpusdienā šeit nebūs tik karsti.

Gruntsgabala reljefs un mājas novietojums

Vislabākais mājas novietojums ir uz paaugstinājuma. Noteikti pievērsiet uzmanību kaimiņu māju novietojumam un tam, vai tās neapēnos jūsu gruntsgabalu.

Zemes gabala sadalīšana zonās

Pirms būvniecības sākšanas zemes gabals ir jāsadala zonās un jānosaka, kurā teritorijas vietā atradīsies visi nepieciešamie elementi: pirts, rekreācijas vieta, dārzs, strūklaka, piebraucamais ceļš un saimniecības ēka.

Komunikācijas sistēmu izvietojums

Noteikti jāpievērš uzmanība komunikāciju sistēmām: elektroapgādes, ūdensapgādes, gāzes un kanalizācijas sistēmām. Mēs iesākām pirkt zemes gabalu ar jau ierīkotām komunikācijām – tas ievērojami ietaupīs jūsu laiku un pūles.